جستجوی قیمت

آشنایی با فرانسه

مقصد - در تور پاریس - ۱۸ آبان ۱۳۹۶

جغرافیای فرانسه  


کشور فرانسه در نیمکره شمالی، غرب قاره اروپا و بین مدار 42 تا 51 درجه عرض شمالی و 8 درجه طول شرقی تا 5 درجه طول غربی قرار دارد و نقشه آن شبیه به یک شش ضلعی است. نصف النهار مبداء (گرینویچ) از فرانسه و نزدیکی شهر بوردو(Bordeaux) می گذرد. 


فرانسه با شش کشور اروپایی مرز زمینی دارد. مرزهای این کشور از شمال به دریای مانش و بلژیک (620 کیلومتر)، از شرق به لوکزامبورگ (73 کیلومتر)، آلمان (451 کیلومتر)، سوییس (573 کیلومتر)، ایتالیا (488 کیلومتر) و موناکو، از جنوب به دریای مدیترانه، آندورا (6/56 کیلومتر) و اسپانیا و از غرب به اقیانوس اطلس و دریای مانش محدود می شود. طولانی ترین مرز کشور فرانسه با اسپانیا (623 کیلومتر) و کوتاهترین آنها با موناکو(4/4 کیلومتر) است. کشور فرانسه 3472 کیلومتر ساحل دارد. فرانسه را می توان به دو بخش عمده تقسیم کرد: خاک اصلی و اروپایی فرانسه، شامل 21 استان و جزیره کرس در دریای مدیترانه و سرزمین های ماورای دریاهای فرانسه که خود به چند بخش تقسیم می شوند و متشکل هستند از: استان های ماورای دریاهای فرانسه (Over Seas department and regions)، سرزمین های اشتراکی ماورای دریاهای فرانسه (Over seas collctiveties)، سرزمین های ماورای دریاهای تحت سلطه ی فرانسه (Over seas territory)، جزیره کلیپرتون (Clipperton) در اقیانوس آرام و نزدیکی منطقه آمریکای لاتین و سرزمین های تابعه فرانسه که از اقیانوس آرام تا دریای مدیترانه پراکنده اند و بقایای سلطه استعماری این کشور در جهان هستند. فرانسه وسیع ترین کشور اروپای غربی و چهل و هشتمین کشور وسیع جهان است. سرزمین اصلی فرانسه که در اروپا واقع است, 547,030 کیلومترمربع وسعت دارد و تقریبا یک سوم مساحت ایران است.


پاریس برج ایفل


 آب و هوای فرانسه 


فرانسه تنها کشور اروپایی است که سه نوع آب و هوای متفاوت قاره ای, ساحلی و مدیترانه ای در آن وجود دارد. این کشور از یک سو به دلیل جاری بودن آب های گلف استریم در کرانه های اقیانوس اطلس و از سوی دیگر به علت وزش بادهای مرطوب از دریای مدیترانه, آب و هوایی معتدل دارد که ارمغان آن پانزده میلیون هکتار جنگل برای این سرزمین است. غرب و شمال غربی کشور آب و هوای ساحلی با زمستان های ملایم و تابستان های گرم دارد. در همه ی فصول بارش باران وجود دارد و البته در بهار و پاییز بارندگی بیشتر است. فلات بزرگ مرکزی و بخش شرقی فرانسه آب و هوای معتدل قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم و طولانی دارد؛ با این وجود مرکز و منطقه مرتفع شرقی آب وهوای قاره ای با زمستان های سرد همراه با یخبندان و تابستان های معتدل (دمای روزانه به ندرت به زیر ده درجه سانتیگراد پایین می رود) و مرطوب، تابستان های گرم (با دمای بیشتر از سی درجه سانتیگراد) دارد. وجود این نوع آب و هوا در جنوب فرانسه سبب شده که همه ساله گردشگران زیادی به خصوص در تابستان به این ناحیه جذب شوند. زمستان ها میانگین دما در پاریس در ژانویه (دی) پنج درجه سانتیگراد و در جولای (تیر) بیست و سه درجه سانتیگراد است. متوسط بارندگی سالانه در پاریس 641 میلیمتر است.


  مذهب مردم فرانسه 


مسیحیت دین اصلی فرانسویان است و به عنوان یکی از پایه های ملیت فرانسوی شناخته می شود. حدود هشتاد و پنج درصد از مردم فرانسه کاتولیک، دو درصد پروتستان، پنج درصد مسلمان و یک درصد یهودی هستند. 


دیگر شهروندان فرانسه خود را بدون مذهب معرفی نموده اند. به بیانی می توان گفت که در فرانسه بحران مذهبی وجود دارد. چهره دیگر این بحران و نیاز روحی افراد جامعه، مذاهب و فرق مختلفی است که هر ساله در فرانسه به وجود می آیند. یکی از عوامل این بحران، بی تحرکی کلیسا و عدم موضع گیری صریح این نهاد در موارد متعدد زندگی اجتماعی مردم است. از سوی دیگر دولت هیچ گونه سیاست خاص مذهبی ندارد و رابطه آن با کلیسا بسیار محدود است؛ زیرا دولت و کلیسا از سال 1905 به طور کامل از یکدیگر تفکیک شده اند. در این سال وزارت مذهب منحل گردید و دولت دیگر در امور کلیسا دخالت نمی کند. مخارج روحانیون نیز از سوی مردم تأمین می گردد. در حال حاضر عقاید مذهبی در فرانسه بسیار ضعیف و عده ای به مذهب به عنوان یکی از عوامل باز دارنده پیشرفت های علمی و اجتماعی نگاه می کنند. تحلیلگران دلیل اصلی آن را موضع گیری های منفی کلیسای کاتولیک در قرون وسطی، در مقابل پیشرفت های علمی و اجتماعی می دانند.زبان مردم فرانسه 


زبان فرانسه که از تغییر شکل تدریجی زبان لاتین به وجود آمده است، از قرن سیزدهم میلادی اهمیت پیدا کرد و در قرن نوزدهم به اوج خود رسید. انقلاب کبیر فرانسه به رواج زبان این کشور به نحو قابل ملاحظه ای کمک کرد تا جایی که پادشاهان اروپایی به زبان فرانسه با یکدیگر مکاتبه می کردند.


87 درصد مردم فرانسه به زبان فرانسوی صحبت می کنند و مابقی به زبان های محلی پروونسال (Provenecal)، برتون (Berton)، آلزاسین (Alsation)، کورسیکان (Corsican)، کاتالان (Catalan)، باسک (Basque) و فلهان (Flemish) صحبت می کنند. زبان فرانسه در انگلستان و بعضی از ایالات آمریکا به عنوان زبان اول خارجی در مدارس تدریس می شود. در اکثر کشورهای جهان، زبان فرانسوی پس از انگلیسی مقام دوم را دارد. 


واحد پول و اقتصاد فرانسه 


به گزارش بانک جهانی 2007، فرانسه با 2067 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی هشتمین اقتصاد دنیا و پس از آلمان، انگلستان و روسیه چهارمین قدرت اقتصادی اروپاست. متوسط رشد اقتصادی فرانسه از 1994 تا کنون حدود 2% بوده که بیشتر آن در سال 2000 حدود 3% ثبت شده است. میزان بیکاری در فرانسه نسبتا زیاد و در سال 2006 حدود 7/8% برآورد شده است؛ با رکورد جهانی که از سال 2008 آغاز شده، میزان بیکاری روبه افزایش است. توان اقتصادی فرانسه در مقایسه با کشورهایی مثل چین، آلمان، ایالات متحده و انگلستان در سال های اخیر کاسته شده است. 


واحد پول فرانسه در گذشته فرانک (Franc) بود که مانند اغلب کشورهای اتحادیه اروپا از سال 2002، به یورو تبدیل شد. 


 تفاوت زمانی با ایران


ساعت رسمی فرانسه حدود دو ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشد یعنی اگر در ایران ساعت 10 باشد در فرانسه ساعت 07:30 است.


 شهرهای توریستی فرانسه  : پاریس ، نیس ، مارسی

 

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر