جستجوی قیمت

راهنمای سفر به ارمنستان ایروان

مقصد - در تور ایروان - ۲ آذر ۱۳۹۶


جغرافیای ارمنستان


ارمنستان کشوری محصور در خشکی در سرزمین قفقاز جنوبی و در میان دریای سیاه و دریای کاسپین است که از شمال و خاور با گرجستان و جمهوری آذربایجان، و از جنوب و باختر با ایران و ترکیه هم مرز می‌باشد. بیشتر بخش‌های این کشور از کوهستان و دشت پوشیده شده و رود‌ها و تند‌آب‌هایی در آنها جریان دارد. شمار جنگل‌های ارمنستان بسیار کم ولی بیشترشان پردرخت هستند.


 
آب و هوای ارمنستان


آب‌و‌هوای این سرزمین قاره ای بری است: تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد. بلندترین جای ارمنستان کوه آراگاتس است که بلندایش به ۴٬۰۹۵ متر بالاتر از تراز دریا می‌رسد. میانگین دمای هوای فلات ارمنستان در میانه (چله) زمستان ۰ سانتیگراد ۳۲فارنهایت بوده و در میانه (چله) تابستان از ۲۵ سانتیگراد ۷۷فارنهایت فراتر می‌رود. با این که آب‌وهوای زمستانی بیشتر بخش‌های کشور خشن است، ولی باروری خاک آتشفشانی فلات ارمنستان تا اندازه‌ای بوده که این پهنه را به یکی از کهن‌ترین کانون‌های کشاورزی تبدیل کرده است.


 مذهب مردم ارمنستان


94% از مردم ارمنستان مسيحي ارمني بوده كه پيرو كليساي اچميادزين مي باشند. مذهب ارامنه در ميان مسيحيان نزديكترين شاخه به مذهب ارتدكس بوده و شباهت هائي نيز ميان كليساي اچميادزين و كليساي ارتدكس وجود دارد، ليكن بطور كل مسيحيان ارامني خود را پيرو مذهب گريگوريانس (گريگورلوساوريچ اولين رهبر مذهبي ارامنه كه ايراني الاصل نيز بوده است ) دانسته و از نظر مسائل مذهبي مستقل عمل مي نمايند.


ارمنستان بعنوان اولين كشوري است كه مسيحيت را در اواخر قرن سوم ميلادي بعنوان مذهب رسمي كشور برگزيده و طي تاريخ پر فراز و نشيب خود، كليساي ارمني تاثير زيادي در حفظ هويت ملي ارامنه داشته و گاه نيز نقش رهبري سياسي و اجتماعي را برعهده داشته است.


 زبان مردم ارمنستان


زبان مردم کشور ارمنستان زبان‌ ارمني‌ می باشد که حدودا هشتصد سال‌ پیش از ميلاد مسيح‌ این زبان وجود دارد كه‌ همچنان در طول‌ این قرنها توسعه‌ پیدا کرده و ادامه‌ دارد. پيروزي‌ و بازرگانی و تسلط، باعث شده زبان‌ مردم ارمنستان تغييراتی داشته باشد و باعث اضافه‌ شدن‌ كلماتي‌ جدید به‌ فرهنگ‌ و دایره لغات‌ مردم‌ شده است.


 تاریخ ارمنستان


ارمنستان پیش از سال ۱۴۵۴ یک پادشاهی توانگر با فرهنگی پرمایه بود که در برهه‌ای از زمان همه سرزمین‌های میان دریای سیاه و خزر را در بر می‌گرفت. ارمنستان در طول تاریخ خود محل نبرد جهانگشایان و آوردگاه امپراتوری‌های رقیب متعددی بوده‌است. از ۲۷۰۰ سال پیش تاکنون این منطقه به تصرف امپراتوری ایران، اسکندر، روم، بیزانس، خلافت اسلامی اعراب، مغولان، تاتارها، عثمانی‌ها و روس‌ها درآمده‌است. در طول این مدت پادشاهی‌های مختلف ارمنستان موفق شدند تا حدود ۱۷۰۰ سال بر این سرزمین حکومت کنند


ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. ارمنستان روابط گرمی با ایران دارد. بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بی‌طرفی ایران در جنگ قره باغ از دلایل توسعه روابط دو کشور است.


 واحد پول و اقتصاد ارمنستان


درام، نام واحد پول کشور ارمنستان است. خود واژه درام از "درم" پارسی میانه وارد زبان ارمنی شده است. پارسی میانه خود، این واژه را از واژه یونانی دراخما وام گرفته بود. تلفظ‌های گوناگونی از آن واژه در خاورمیانه رواج گرفت مانند درم، درهم و درام. امروز در زبان ارمنی واژه درم معنی پول هم می‌دهد.


 تفاوت زمانی با ایران


ساعت رسمی ارمنستان حدود نیم ساعت از تهران جلوتر می باشد یعنی اگر در ایران ساعت 10 باشد در ارمنستان ساعت 10:30 است.شهرهای توریستی ارمنستان


ایروان در دامنه کوه آرارات و بر کرانه رود هرازدان بنا شده‌است . این شهر در تقسیمات کشور ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در واقع در مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آراگاتسوتن در شمال غربی قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا از بین ۹۰۰ متر تا ۱۳۰۰ متر می‌باشد.


شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی و علمی منطقه قفقاز است. خطوط راه آهن گسترده‌ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزی است. علاوه بر این، کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.


بزرگترین کلیسای ارمنی جهان Surp Grigor Lusavorich Yekeghetsi در مرکز شهر ایروان یا منطقه کنترون قرار گرفته است. این کلیسا در سال 2001 افتتاح شد. مسجد کبود ایروان که در دهه 90 میلادی توسط جمهوری اسلامی افتتاح شد تنها مسجد فعال در شهر ایروان است.


مهمترین جاذبه های توریستی ایروان عبارتند از:


میدان آزادی (Republic Square) که در گذشته با نام میدان لنین (Lenin) شناخته می‌شد، یکی از دیدنی‌ترین مناطق ایروان پایتخت زیبای ارمنستان است. این میدان بیضی شکل، درسال‌های اخیر نیز به محلی برای برگزاری مهم‌ترین کنسرت‌های موسیقی و اجرای آهنگ‌های مختلف که البته محدود به آهنگ‌های ارمنی نمی‌شود، تبدیل شده است که سبب شده افراد از سراسر ارمنستان برای شرکت در این مراسم جذاب به این مکان بیایند.


میدان آزادی به ‌وسیله‌ی ۷ ساختمان مهم احاطه شده است؛ گالری ملی و ساختمان موزه‌ی تاریخ ( درقسمت شمالی– گالری ملی هنر شامل بیش از ۲۵۰۰۰ نقاشی از هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی است. موزه‌ی تاریخ نیز در بردارنده‌ی ۴۰۰۰۰۰ قطعه از میراث ارمنستان است)، وزارت دارایی (در جنوب شرقی)، خانه دولت (در برگیرنده‌ی ادارات مهم دولتی ارمنستان است. تامانیان برای طراحی خانه‌ی دولت، معماری سنتی ارمنستان را مطالعه کرد و یک اثر به یاد ماندنی خلق کرد.)، اداره‌ی پست مرکزی ارمنستان (در جنوب شرقی– که شامل امکاناتی مانند تلگرام، تلفن‌های راه دور، تبدیل پول، کارت پستال‌هایی برای خرید، ارسال و دریافت بسته‌های پستی است.)، هتل ماریوت ارمنستان (درجنوب غربی– که این هتل در حال حاضر تنها هتل بین‌المللی در ایروان است)، وزارت امورخارجه (در شمال غربی) و وزارت انرژی و منابع طبیعی (در جنوب غربی).خانه اپرا (Opera House) ی ارمنستان توسط معمار برجسته، الکساندر تامانیان، طراحی شده است و به راستی بهترین و واقعی‌ترین مثال از معماری شوروی است. جالب توجه است که تامانیان دو تالار را در یک ساختمان و با سقف مشترک ساخته است و هر دو سالن از لحاظ اکوستیک عالی هستند. خانه‌ی اپرا که با نام آرام خاچاتوریان اولین اپرانویس ارمنی ثبت شده است، در سال ۱۹۳۳ افتتاح شد و درست سه سال پس از آن تامانیان در یک نمایشگاه بین‌المللی در پاریس جایزه اول را دریافت کرد.زاخکازور (Tsaghkadzor)، معروف به دره گل ها، شهر كوچكی است با جمعیت 1700 نفری كه در 60 كیلومتری ایروان واقع شده است و اساسا بخاطر تله کابین وپیست اسكی زیبا و منحصر به فردش شهرت دارد.چشمه های آب شیرین معدنی در زاخكازور از شهرت بسیاری برخوردار هستند ولی این چشمه ها بیشتر هدف جهانگردان در فصل بهار و فصل گرم سال می باشند. ولی در فصل زمستان مسافران می توانند علاوه براسكی و تفریحات شبانه، از امكاناتی همچون "لژ موتوری"، سورتمه و حتی كرایه كردن اسب نیز، برخوردار گردند.معبد گارنی (Garni Temple) یکی از آثار باستانی ارمنستان در استان کوتایک ارمنستان در 32 کیلومتری ایروان و در نزدیکی روستایی به همین نام است. ساختمان گارنی را بازمانده از دوران مهرپرستی دانسته‌اند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بود. مهرابه‌ها یا پرستشگاه‌های مهرپرستان، در سراسر غرب آسیا و همچنین قاره اروپا پراکنده اند. تاریخ بنای معبد گارنی بر می گردد به هایک ناهابت که به نام گارنیک نوه نتیجه (هایک) نامگذاری شده است. رودخانه گارنی در 28 کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار گرفته است ودرمحدوده استان کوتایک می باشد. این منطقه با داشتن شرایط اب وهوایی طبیعی منحصر بفرد در ارمنستان، ییلاق وشکارگاه اختصاصی پادشاهان در قرون مختلف بوده است.


مجموعه فعلی که شاهد آن هستید از قسمت ها و بناهای زیرتشکیل شده است:


1-عبادت گاه یا بنای اصلی معبد که تاریخچه ساخت ان برمیگردد به قرن اول میلادی. این بنا به دستور پادشاه تیرداد اول درسال 66 میلادی بناگردید وتقدیم شده به خدای مهر وبه همین دلیل بعدازبه رسمیت شناختن دین مسیحیت در ارمنستان دراوایل قرن چهارم میلادی این بنا دست نخورده باقی مانده ودرکنار ان کلیسایی بنا گردید که بر اثرزلزله مهیبی به سال 1679 میلادی فرو ریخت است.


2-درمحدوده بنا شاهد یک حمام اختصاصی هستیم که مربوط به دختر خسرو پرویزکه خواهر تیرداد سوم می باشد که تشکیل شده است ازقسمت های مختلف که شامل حوزچه های اب گرم وسرد وحمام بخار می باشد. قسمت جالب توجه این حمام کاشی کاری های کف حمام می باشد که از15رنگ طبیعی ساخته شده است و در آن ماهی های دریا به تصویر کشیده شده اند.درمرکز این نقش ها فیگور زن و مردی است که نماد خدای اقیانوس می باشد.


3-دیگری تخته سنگی که شناسنامه معبد گارنی به شمار می رود که روی ان کتیبه ای به زبان یونانی است.


دریاچه سوان (Sevan Lake) در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده است. نام سوان از ریشهٔ اورارتویی سیونا و به معنی "سرزمین دریاچه‌ها" گرفته شده‌است. حدود ۳۶ رود به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است. ماهی قزل‌آلا، بومی این دریاچه است. دریاچه سوان در حال حاضر تنها دریاچه ای است که در داخل مرز ارمنستان امروزی قرار دارد. شبه جزیره سواناوانک (که در گذشته جزیره بوده است) با سواحل شمالی خود منطقه تاریخی دریاچه محسوب می شود. این دریاچه کوهستانی بیش از ۵% از مساحت کل ارمنستان را دربرمی گیرد.


صومعه گغارد (Geghard Monastery) در 40 کیلو متری شهر ایروان واقع شده است و یکی از سه اثر ثبت شده ارمنستان در میراث جهانی یونسکو می باشد. نام این صومعه به معنای "نیزه خداوند" است زیرا نیزه ای که حضرت مسیح با آن به شهادت رسید در اینجا نگهداری می شده است. بخش های ابتدایی آن در دل صخره حفاری شده و بعدها کلیسایی در کنار آن بنا شده است. نام اول آن آیری وانک بود. کلیسای گغارد در محلی دورتر از گارنی قرار دارد، این کلیسا در بالای کوهی واقع شده است. ورودی کلیسا فرورفتگی کوچکیست که طبق باور برخی مردم منطقه اگر کسی سه سنگ از هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نیفتد به آرزوی خود می رسد در اینجا نیز مثل بعضی روستاهای ایران به یک درخت دخیل بسته اند.


 

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر